PositiveMe.pl

W czasach Wielkiej Zmiany potrzebujemy ekopsychologii

Jak przekonuje Joanna Macy żyjemy w czasach Wielkiej Zmiany od Społeczeństwa Industrialnego Wzrostu w kierunku Społeczeństwa Wspierającego Życie. Czas ten jest dla wszystkich niezmiernie trudny i dlatego potrzebujemy, jak nigdy dotąd, ekopsychologii.
Anna Gierlińska
Anna Gierlińska

Psychologia

Psychologia jako szeroko rozumiana praktyka wsparcia i pomocy (psychoterapia, warsztaty i treningi psychologiczne i rozwojowe, coaching i inne formy) potrzebuje poszerzenia pola postrzegania człowieka z wąskiego, ograniczającego istotę człowieczeństwa do relacji międzyludzkich w kierunku szerszej wizji, która uwzględnia nasze więzi z Naturą, w szerokim tego słowa sensie. Natura oznacza tu bowiem zarazem nasze związki ze światem dzikiej przyrody, nasze relacje z bliskimi nam zwierzętami, potrzebę bycia w otoczeniu przyrodniczym. Jednocześnie Natura jest naszą naturą, naszą istotą – człowieka, który jest jednym ze zwierząt zamieszkujących tę planetę. Obejmuje więc ona nie tylko nasz intelekt, relacje społeczne i umiejętności w tym zakresie, ale także naszą cielesność, emocje i instynkty oraz mądrość indywidualnej i zbiorowej nieświadomości.

Ekologia

Ekologia potrzebuje psychologii. Działania dla wspólnego dobra i ratowania Ziemi, a także edukacja ekologiczna potrzebują otwarcia się na wiedzę i mądrość płynącą z psychologii. W tym przypadku psychologia oczywiście musi wpierw poszerzyć swój horyzont o kontekst ekologiczny. W czasach globalnych kryzysów społecznych i ekologicznych to wzajemne otwieranie się na przekaz płynący z innego źródła jest koniecznością. Dlaczego?

Po pierwsze w działaniach aktywistycznych nie sposób pomijać swoje emocje czy je tłumić. Na dłuższą metę nie przysłuży się to ani przyrodzie, ani ludziom. Wypieranie emocji, które pojawiają się gdy angażujemy się w działania aktywistyczne nie tylko przyczynia się do wypalenia, ale także – w rezultacie – powoduje mniejszą skuteczność tych działań.

Z drugiej strony poważną trudnością w podejmowaniu działań dla przyrody jest apatia spowodowana tłumieniem trudnych emocji związanych z krytycznym stanem naszej planety. Edukacja ekologiczna, która mogłaby mobilizować do takich działań, również musi uwzględnić aspekt psychologiczny i wziąć pod uwagę złożoność ludzkich emocji. Suche informacje nie wystarczą, by zmieniać postawy i zachowania ludzi a konfrontacja z różnymi emocjami, docieranie do nich, nazywanie ich i tworzenie przestrzeni, by je pomieścić staje się kluczowym zadaniem w działaniach edukacyjnych, jeśli chcemy, by przynosiły one realne zmiany.

 

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Liść na dłoni - CC0

Jak psychoterapeuta z psychoterapeutą. Rozmowy o psychoterapii

Psychologia
czwartek, 25 stycznia 2018, 14:57
Jeżeli tu trafiłeś/aś to być może interesujesz się psychoterapią lub rozwojem, a może szukasz wsparcia i nie wiesz do końca jak się za to zabrać, czy potrzebna Ci w ogóle psychoterapia, czego naprawdę szukasz w gąszczu ofert rozwoju, warsztatów, terapii.
Kiedy trener popełnia błąd? - grupa

Integralne podejście do pracy z grupami

Psychologia
środa, 24 stycznia 2018, 20:11
Spojrzenie na własne życie z perspektywy integralnej i praktykowanie jej stanowi przejaw najpełniejszego podejścia do rozwoju siebie i innych.

Zobacz również

Kiedy trener popełnia błąd?
Psychologia
środa, 24 stycznia 2018, 20:18

Kiedy trener popełnia błąd?

Myśląc o procesie grupowym w wymiarze holistycznym widzimy, że zachowania...